Okresowe badania profilaktyczne powinno się robić raz do roku –  nie można zapomnieć wtedy o kontroli poziomu hormonów płciowych. Badanie hormonów pozwala na wykrycie zaburzeń w gospodarce endokrynologicznej, które często są podłożem wielu dolegliwości i chorób.

Wykonanie badań hormonalnych u kobiet polecane jest najczęściej w przypadku ustalenia źródeł problemów związanych z płodnością lub przekwitaniem.

 

Jeśli masz ochotę skorzystać z całego pakietu badań hormonalnych, sprawdź naszą promocję! Tylko teraz możesz wybrać jeden z wybranych ośmiu pakietów medycznych  i wykonać go za 1 zł. Szczegóły promocji: PROMOCJA

 

Jakie hormony sprawdzisz, dzięki pakietowi dedykowanemu kobietom?

 

Progesteron odpowiada za regulację funkcji układu rozrodczego w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jego odpowiedni poziom ma ogromne znaczenie w prawidłowym przebiegu i utrzymaniu ciąży. Badanie progesteronu wykonuje w trakcie ciąży oraz w czasie owulacji. Badanie wykonuje się także w przypadkach nieprawidłowych krwawień macicznych.

 

Zbyt wysoki poziom progesteronu może być oznaką niewydolności wątroby, torbieli jajników, guzów nadnerczy, jajników czy jąder. Niski stan progesteronu często wskazuje natomiast na zaburzenia funkcji łożyska w trakcie ciąży lub ciążę pozamaciczną. Niedobór może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, krwawień śródcyklicznych, problemów z cerą, a w trakcie ciąży – poronień.

 

Estradiol uznawany jest za najważniejszy hormon płciowy u kobiet. Poziom estradiolu zależny jest od fazy cyklu miesiączkowego i wykazuje charakterystyczne zmiany, dlatego jego oznaczanie następuje w ściśle wyznaczonych dniach cyklu. Jego najważniejszą rolą jest normalizowanie cyklu miesiączkowego, jednak estradiol odpowiada również za regulowanie popędu płciowego, rozwój żeńskich cech płciowych i normalizowanie pracy gruczołów mlecznych.

 

Podwyższony poziom estradiolu może wskazywać  na przykład na nadczynność tarczycy, choroby wątroby, nowotwory jajnika, nowotwory nadnerczy lub przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynek. Estradiol poniżej normy u kobiet wskazuje na niedoczynność przysadki, zespół policystycznych jajników lub menopauzę – naturalnie spada wtedy poziom estradiolu.

Testosteron – jego głównym źródłem u kobiet są jajniki i kora nadnerczy. W porównaniu do mężczyzn poziom testosteronu u kobiet powinien być znacznie niższy. Jego wynik w przypadku kobiet może zmieniać się w zależności jest od wieku, znacznego wzrostu lub spadku masy ciała lub ciąży.

 

Testosteron powyżej normy może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, problemami z zajściem w ciążę, maskulinizacją, hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem, problemami z cerą czy obniżoną odpornością. Za niski testosteron nie stanowi dużego niebezpieczeństwa w przypadku kobiet, jednak może wpływać na pogorszenie się orientacji w przestrzeni, pamięci i zdolności uczenia się, zwiększa też ryzyko demencji.

 

Prolaktyna – podstawową funkcją prolaktyny jest pobudzanie gruczołów mlecznych do produkcji mleka stąd też często nazywana jest hormonem laktogennym. Prolaktyna odpowiada też za regulację cyklu płciowego i podtrzymywanie ciąży.

 

Niedobory w przypadku prolaktyny mogą być zwiastunem chorób tarczycy, niedoczynnością przysadki lub chorobami nerek.  Może też być to powód problemów z zajściem w ciąże i kłopotów z jej utrzymaniem. U kobiet karmiących piersią w okresie połogu niedobór prolaktyny objawia się w zbyt małej ilości wytwarzanego pokarmu.

 

Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) jest hormonem wytwarzanym w procesie przekształcania DHEA w siarczan w wątrobie i nerkach. Jego produkcja osiąga maksymalną wartość w okresie dojrzewania, potem sukcesywnie spada. Hormon ten odpowiada między innymi za lepszą reakcję organizmu na stres, działa przeciwdepresyjnie, przyspiesza przemianę tłuszczów i ma wpływ na korzystny wygląd skóry.

 

U kobiet wysoki poziom DHEA-S przejawia się w występowaniu cech męskich, czyli w nadmiernym rozroście owłosienia, obniżeniu głosu, zwiększeniu masy mięśniowej. Zbyt niski stan tego hormonu może być wynikiem nieprawidłowej funkcji nadnerczy lub niedoczynności przysadki.

 

Luteotropina (LH) to gonadotropina przysadkowa stymulowana przez hormon tropowy podwzgórza. Jej poziom bada się najczęściej przy wykrywaniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stan tego hormonu u kobiet zmienia się wraz z wiekiem – po okresie menopauzy poziom LH jest na wysoki, ponieważ zanika czynność jajników.

 

Zwiększony poziom tego hormonu u kobiet może wiązać się często z pierwotną niewydolnością jajników. Natomiast obniżona luteotropina u kobiet może świadczyć o niewydolności przysadki prowadzącej do wtórnej niewydolności jajników, guzach przysadki, lekach hamujących owulację.

 

Folikulotropina (FSH) wydzielana jest przez przedni płat przysadki i stanowi hormon polipeptydowy odpowiadający za syntezę estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków Graffa.

 

Podniesiony poziom FSH u kobiet zauważyć można w przypadku pierwotnej niewydolności jajników, Wysokie stężenie FSH typowe jest też w okresie menopauzy. Obniżony poziom FSH najczęściej jest objawem zaburzonej pracy przysadki mózgowej i/lub podwzgórza.

 

Przekonaliśmy Cię? Skorzystaj z naszej promocji i zrób pakiet badań hormonów kobiecych za złotówkę. Zobacz szczegóły: PROMOCJA

 

Źródła:
ALAB Laboratoria

poradnikzdrowie.pl
wylecz.to