Blue Monday (tłum. Smutny Poniedziałek) to termin stworzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, opisujący najbardziej przygnębiający dzień w roku – trzeci poniedziałek stycznia.

Pracownik Cardiff University wyznaczył datę najgorszego dnia w roku. Obliczył go za pomocą wzoru matematycznego, który uwzględniał czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Połączenie najkrótszego dnia w roku o małym nasłonecznieniu z udrękami początku roku, związanymi z dużymi wydatkami minionych niedawno świąt i zawodem niespełnionych postanowień noworocznych, kumuluje się w trzeci poniedziałek stycznia.

Jak nie dać się statystykom i na przekór wszystkim przesłankom polubić ponury poniedziałek? Musimy postarać się jak najlepiej wpłynąć na poszczególne czynniki! Z krótkim i szarym dniem możemy rozprawić się, planując na ten czas urlop w słoneczne miejsce. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Co wtedy? Trzeba wziąć pod lupę nasze postanowienia noworoczne.

Dlaczego nasza lista rzeczy do zrobienia ma co roku przynosić nam zawód? U większości z nas lista od góry do dołu wypełniona jest przykrymi lub żmudnymi obowiązkami. Tym sposobem co roku znajduje się tam rzucenie palenia, zdrowe odżywianie czy regularne badania okresowe. Może jednak w tym roku lista powinna się składać z samych pożytecznych przyjemności? Zaintrygowani?

Podpowiadamy kilka pomysłów.

    • W zdrowym ciele zdrowy duch! Zacznij uprawiać sport lub zaplanuj regularną rehabilitacje. Bez względu na nasz stan zdrowia zawsze można znaleźć jakaś aktywność fizyczną, która będzie dla nas odpowiednia. Przy przewlekłych lub uciążliwych schorzeniach, warto najpierw skontaktować się z lekarzem. Ruch pomoże nam się dotlenić, wzmocni nasze ciało i kondycję. Pamiętaj, że zawsze raźniej w grupie – może w Twojej okolicy są organizowane zajęcia dla seniorów? Może czas wybrać się do sanatorium? Każda okazja jest dobra 😊

 

    • Znajdź sobie nowe hobby! Emerytura może się przykrzyć, gdy nie wiesz co zrobić z wolnym czasem. Zastanów się co zawsze chciałeś zrobić, ale nie było na to czasu? Może nauka obsługi komputera, nowego języka lub gry na instrumencie? Teraz jest na to najlepszy moment! Wystarczy zacząć, a na pewno sprawi Ci to wiele satysfakcji. Nauka jest możliwa w każdym wieku, dodatkowo rozwija nasz mózg i chroni przed uporczywymi chorobami.

 

    • Odkryj w sobie duszę artysty! Może czeka Cię jeszcze całkiem nowy, fascynujący rozdział życia, którego się nie spodziewałeś? Zacznij pisać poezję lub opowiadania, albo zajmij się fotografią lub malarstwem. Może nie odkryją Cię wielkie galerie, ale z pewnością docenią to Twoi najbliżsi. Stwórz dla nich album, albo napisz piosenkę – to fantastyczna zabawa, a czas poświęcony na nowy projekt da Ci wiele satysfakcji.

 

    • Postanowieniem samym w sobie może być nawiązanie nowych znajomości. Kontakt z drugim człowiekiem jest szalenie ważny, zbliża, łagodzi obyczaje i jest dobry dla Twojego mózgu! Możesz zapisać się do Klubu Seniora, chodzić na spotkania tematyczne lub spróbować wolontariatu. Świetnym sposobem na poznawanie ludzi jest również podróżowanie. Przykładowo koleją – która dojeżdża niemal wszędzie w Polsce, oferuje zniżki dla seniorów i towarzystwo w przedziale. Kto wie z kim przyjdzie Ci przemierzać kraj?

 

Stawiając sobie realistyczne i przyjemne cele, pomoże nam również wykonać te mniej atrakcyjne. Planując wojaże będziemy mieli mniej czasu na wykonanie niezbędnych badań, będziemy więc bardziej zmotywowani i nie będziemy odkładać tego w czasie. Nowa aktywność fizyczna może spowodować, że zmiana diety nie będzie smutną koniecznością, a naturalną koleją rzeczy. Nowe kontakty mogą zainspirować nas dziesiątek pozytywnych zmian w naszym życiu.

Z pozytywnym nastawieniem wszystko powinno się udać. Warto spróbować!

Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.