Znasz to uczucie, kiedy wchodzisz do sklepu z zamiarem kupna mleka, chleba i masła, a wychodzisz z pełnym koszykiem zastanawiając się jak to się stało? Każdy chyba ma na koncie takie wspomnienie.
Wszystko jest w porządku, dopóki rzeczywiście tych rzeczy potrzebujesz i będziesz z nich korzystał. Rynek usług także rządzi się podobnym prawem, jednak usługi które wykupisz „przypadkiem”, znacznie częściej okazują się niedostosowane do Twoich potrzeb, a stają się jedynie obciążeniem dla budżetu i kolejnymi formalnościami.
Jak się nie dać naciągnąć na usługi, których tak naprawdę nie chcesz?
Jednym ze zgłaszanych szczególnie przez seniorów problemów są umowy pisane drobnym druczkiem w całości lub części oferującej ukryte, dodatkowe „pakiety”. Dlatego nigdy bez czytania całości dokumentów nie należy ich podpisywać. Umowy także powinny być sformułowane prostym językiem. Jeżeli nie rozumiesz jej zapisów, lepiej się nie wiązać z takim dostawcą.
Ostrożnie dobieraj opcje dodatkowe. O ile internet jest przydatny dla osób w każdym wieku, o tyle przechowywanie danych w chmurze, dla seniorów może okazać się niepotrzebne. Czasami lepiej zamiast pakietów, wybrać konkretne, pojedyncze usługi.
Dobrą metodą jest także skonsultowanie się z kimś zaufanym, nawet przy drobnych niepewnościach. Zawsze druga opinia jest cenna, a możesz uniknąć dodatkowych opłat.
Korzystajmy zatem z dobrodziejstw technologicznych, ale jak zawsze – z rozwagą.
Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.