Emeryci coraz częściej padają ofiarą oszustów. Według Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku popełniono ponad 40 tysięcy przestępstw wobec osób powyżej 65 roku życia. Najwięcej to kradzież rzeczy i włamanie, a także przestępstwa typu „metodą na wnuczka” (pisaliśmy o niej w artykule: Metoda na wnuczka – jak rozpoznać oszusta. ).
To już nie tylko osoby prywatne, ale również firmy
Jednak coraz częściej nie mamy już do czynienia z jednym przestępcą, czy grupą oszustów. Mamy też do czynienia z firmami, które tak konstruują umowy i oferty usług, że odbiorca, szczególnie starszy, nie do końca rozumie, co kupuje. Według Marzeny Rudnickiej, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, takie niedopasowanie przekazu konsumenckiego choć może nie jest czystym oszustwem, też jest nieuczciwe.
Przykład nieuczciwego działania przedsiębiorców
Na początku listopada 2017 została w ten sposób oszukana mama Hanny Lis, o czym dziennikarka poinformowała na swoim profilu na Instagramie. Do starszej kobiety przyszedł przedstawiciel firmy wręczając jej w prezencie nowy telefon. Musiała jedynie złożyć swój podpis na pokwitowaniu odbioru. Pomimo, że niedowidzi, zachęcona przez „miłego pana” podpisała dokument. Potem okazało się, że pan jest przedstawicielem firmy telekomunikacyjnej, a mama Pani Hanny Lis podpisała umowę przeniesienia numeru do nowego operatora. Oczywiście, może odstąpić od tej umowy, ale kara wynosi 1600zł.
Jak można chronić osoby starsze przed oszustwami akwizytorów?
Seniorzy nadal należą do grupy powszechnie wykluczonej cyfrowo. Nie mają wiedzy o nowych sposobach oszustw, przed którymi najczęściej ostrzega internet.
Ostrzegajmy
Dlatego zwróćmy uwagę osobie starszej, aby z ostrożnością podchodziła do obcych mu osób – czy to pukających do drzwi, czy dzwoniących. Więcej można się dowiedzieć w naszym artykule: Jak bronić się przed sztuczkami akwizytorów? .
Podpisujmy umowy na siebie
Warto też rozważyć podpisanie umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych, internetu, telewizji kablowej czy nawet dostawy prądu na siebie, a adres instalacji wskazać w miejscu zamieszkania rodzica lub dziadka. Wówczas tylko nasz podpis może zmienić lub przedłużyć umowę, a osoba starsza poinformowana o tym fakcie będzie każdego przedstawiciela odsyłała do nas. Jeżeli jednak podpisze umowę z oszustem, to nie będzie ona ważna.
Taką możliwość oferujemy w Maxitel, gdzie podczas wypełniania formularza z danymi można wskazać siebie jako osobę zamawiającą, czy nawet płatnika. Natomiast urządzenie wraz z numerem telefonu mogą być zainstalowane w mieszkaniu rodziców.
Jak podpisać umowę na siebie w Maxitel wskazując instalację u seniora
1) Po wejściu na stronę Maxitel wybierasz interesującą Cię usługę: telefon lub internet mobilny
2) W pierwszym kroku wybierasz abonament i czas trwania umowy. Możesz, ale nie musisz, dobrać urządzenie (telefon lub modem) oraz zniżki na abonament. Zatwierdzasz swój wybrór.
3) W kroku drugim wpisujesz wszystkie potrzebne do zawarcia umowy informacje.
DANE OSOBY ZAMAWIAJĄCEJ – są to dane osoby, która będzie podpisywała umowę, czyli Twoje. Będziesz potrzebował do tego numer swojego dowodu osobistego oraz numer PESEL.
ADRES INSTALACJI USŁUGI – tutaj wskazujesz adres swojego rodzica lub dziadka, gdzie telefon fizycznie będzie się znajdował.
DANE PŁATNIKA – wskazujesz kto będzie płacił rachunek – Ty czy osoba, dla której zamawiasz usługę.
Pamiętaj! Jeżeli zdecydowałeś się wcześniej na e-fakturę, to będziesz ją dostawał na adres e-mail wskazany w sekcji „dane osoby zamawiającej”.
FAKTURA VAT – jeżeli prowadzisz działalność możesz poprosić o wystawienie faktury VAT.
INNY ADRES DOSTARCZENIA PRZESYŁKI – tutaj wskazujesz adres, pod który zostanie nadana umowa wraz z pakietem aktywacyjnym. Pamiętaj, musisz wskazać miejsce, gdzie będzie przebywała osoba, która jest wskazana w umowie (DANE OSOBY ZAMAWIAJĄCEJ), bo tylko ona może umowę podpisać.
INNY ADRES DO KORESPONDENCJI – jeżeli chcesz, aby korespondencja była przesyłana w inne miejsce, niż wskazane w sekcji „DANE OSOBY ZAMAWIAJĄCEJ”, wpisz tutaj inny adres.
W ten sposób umowa zostanie podpisana na Ciebie i tylko Ty będziesz mógł ją zmienić lub przepisać. A osoba starsza będzie mogła spokojnie korzystać z usługi.
Przypominamy!
Nie sprzedajemy naszych usług za pośrednictwem akwizytorów. Jeżeli zapuka do Państwa drzwi osoba podająca się za przedstawiciela TBM Telekom (czyli operatora telekomunikacyjnego Maxitel) będzie to najprawdopodobniej oszust.
Źródło:
Dziennk Gazeta Prawna