We współczesnych czasach, tempo naszego życia przyspiesza coraz bardziej, a my staramy się za nim nadążyć. Zwłaszcza młodzi ludzie dają się wciągnąć w wir planów i kolejnych obowiązków. Niestrudzenie dążymy do celu często zapominając, że w naszym otoczeniu nie wszyscy są młodzi i prężni. Pamiętamy swoich rodziców lub dziadków z czasów, kiedy byliśmy dziećmi i wydaje nam się, że w dalszym ciągu są niepokonani.

 

Żeby seniorzy mogli cieszyć się jeszcze długo dobrą kondycją i towarzyszyć nam w najważniejszych chwilach życia warto, aby pozostali jak najdłużej aktywni ruchowo i umysłowo. Najlepszą zachętą jest wspólne, aktywne spędzanie czasu.

 

Czy zawsze mamy pomysł jak to zrobić? Oto kilka inspiracji na wspólnie spędzanie czasu.

 

SPORT:

Chyba nie musimy przypominać, że regularna, najlepiej codzienna dawka ruchu, wspomaga układ krążenia, pomaga zachować witalność, co w rezultacie wpływa na dobry nastrój. W starszym wieku organizm może już nie pozwolić na większy wysiłek, ale nawet wspólny codzienny spacer w pobliskim parku może zdziałać cuda.
Warto też zainteresować się, czy w okolicy są organizowane spacery z kijkami, międzypokoleniowe wieczorki taneczne, czy nie ma siłowni na świeżym powietrzu lub może pobliska siłownia i pływalnia nie oferują zajęć dla osób starszych.

 

KULTURA I SZTUKA:

Tutaj nie ma żadnych ograniczeń kondycyjnych. W towarzystwie bliskiej, starszej osoby możemy pójść do kina, teatru, opery czy muzeum. Jest to też świetna okazja dla młodych osób, aby poznać punkt widzenia seniorów.
Warto poszukać też akcji typu „Bilet do teatru za 500 groszy” lub wieczorów dla seniorów w pobliskim kinie.

 

WYMIANA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI:

Wszyscy uczymy się przez całe życie, więc jeśli tylko pozwala na to kondycja, warto zaproponować starszym osobom rozegranie partii szachów, nauczyć je nowych gier lub pokazać, jak posługiwać się sprzętem elektronicznym. Szybkość z jaką seniorzy potrafią sobie przyswoić obsługę np. komputera, może nas zaskoczyć.
Warto także powrócić do zaniechanego zwyczaju wspólnego czytania książek na głos.

 

PODRÓŻ W CZASIE:

Podroż fizyczna jest na razie niemożliwa, ale zawsze można się wybrać w podroż sentymentalną. Wspólne oglądanie rodzinnych albumów ze zdjęciami lub długa rozmowa, mogą być idealną formą spędzania wspólnie czasu. Starsze osoby to nieoceniona skarbnica wiedzy, przeżyli niejedną ciekawą przygodę, poznali interesujących ludzi, mają do opowiedzenia zabawne anegdoty lub piękne, wzruszające historie.
Może warto je wspólnie spisać w kronice rodzinnej lub odtworzyć drzewo genealogiczne?

Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.

Źródło: claudia.pl, materiały kampanii „Podziel się Młodością”