Internet to źródło wiedzy i przydatne narzędzie. Jednak bariera technologiczna i brak odpowiednich umiejętności mogą prowadzić do uczucia frustracji i być przyczyną rezygnacji, szczególnie u starszych użytkowników. Jak zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu wśród seniorów?
Większość osób w wieku 50-69 lat w dużych miastach korzysta z Internetu. Niestety, na wsiach i w małych miejscowościach, wielu seniorów jest wyłączonych z sieci. A szkoda, bo jest wiele powodów, żeby nauczyć się sprawnego korzystania z tego medium.
W Internecie znajdziemy wiele przydatnych informacji – obecnie wszystkie ogłoszenia i zmiany są ogłaszane na stronach www. Większość przekazów radiowych czy telewizyjnych są uzupełniane o adres internetowy, w celu odesłania do informacji uzupełniających. Często bez dostępu do Internetu, o pewnych rzeczach się po prostu nie dowiemy!
Wielkim plusem korzystania z Internetu jest dostęp do platform społecznościowych. Dzięki nim można odnowić stare znajomości, być w kontakcie z dalekim krewnym, czy sprawdzić co u dzieci, czy wnuczków, gdy dawno się nie widzieliście. Jest to też ciekawy temat do rozmów przy wspólnych spotkaniach, bliscy na pewno będą ciekawi, czy dziadkowie widzieli ich nowe posty, czy podobało im się ostatnio wrzucone zdjęcie?
Oprócz tego dzisiejsza sieć oferuje wiele usług niedostępnych dla ludzi „off-line”. Za pomocą karty płatniczej możemy zrobić przez Internet zakupy, opłacić rachunki, czy kupić z wyprzedzeniem bilet na pociąg dalekobieżny. Można nawet zamiast pociągu umówić wspólny przejazd z innym kierowcą. Bez Internetu te ułatwienia są dla nas niedostępne.
Melodia z dawnych lat nie daje Wam spokoju? Od dawna chciałeś obejrzeć ten film, ale jak na złość nie grają go w telewizji? Nie pamiętasz, jak szedł ten wiersz sprzed lat? Chcesz jeszcze nauczyć się gry na gitarze? Internet jest też niewątpliwym źródłem rozrywki i odpowiednim miejscem do rozwijania pasji. Cokolwiek wpiszesz w przeglądarce – Internet prawdopodobnie wie o tym już wszystko.
Warto zaznaczyć, że korzystanie z sieci możne znacznie poprawić sposób w jaki korzystamy z ze służby zdrowia. Większość przychodni – również tych publicznych posiada elektroniczny system zapisów i ewidencję pacjentów. W wielu miejscach można przez Internet uzyskać receptę, skierowanie czy numerek, bez wychodzenia w domu. Dodatkowym plusem jest zapisywanie części informacji medycznych na naszych kontach, które również możemy przeglądać z poziomu przeglądarki.
Oczywiście komputer z dostępem do Internetu to spory wydatek. Jednak nie trzeba od razu kupować wszystkiego do domu, zawsze można skorzystać z kafejki internetowej, biblioteki publicznej lub świetlicy.
Jeśli chciałbyś korzystać z tych wszystkich udogodnień lub chociaż spróbować, powinieneś poczynić pierwsze kroki do nauki. Możesz poprosić kogoś z rodziny o zapoznanie Cię z podstawami, przeczytać poradnik lub wybrać się na specjalny kurs. Oprócz placówek komercjalnych, kursy organizują różne organizacje i instytucje, co nie jest w takim wypadku tak dużym wydatkiem.
Zapraszamy na stronę maxitel.pl, w celu zapoznania się z ofertą usługi Maxitel(abonament telefoniczny, internet mobilny i telefon stacjonarny na kartę SIM).