Demografowie zapowiadają prawdziwą eksplozję długowieczności. Według badaczy liczba polskich stulatków w najbliższych dekadach wzrośnie nawet pięciokrotnie!

Długość życia, jak i jego jakość wzrastają w ciągu ostatnich lat bardzo szybko. Często nie jesteśmy świadomi, jak wielu jest ludzi starszych w naszym otoczeniu. Często są to osoby, które czy to z powodu choroby, czy trudności w codziennych czynnościach, nie wychodzą z domu. Już dziś w Polsce żyje około ćwierć miliona osób powyżej 90 roku życia, a w ciągu 20 lat ta liczba się niemal podwoi. Jeśli chodzi zaś o stulatków – jest ich około 5 tysięcy, podczas dwóch najbliższych dekad będzie ich ponad 20 tysięcy! Dla porównania w latach 70-tych żyło ich tylko 400. Jest to tendencja występująca w większości krajów zachodnich, związana z powojennym „baby boom” oraz starzeniem się populacji seniorów.

Wskazuje to na fakt, że mimo naszych codziennych zmartwień żyje nam się lepiej i dłużej niż kiedykolwiek. Ta tendencja będzie się pogłębiać w naprawdę szybkim tempie, już teraz przekraczającym wcześniejsze prognozy. Dziś co drugi polski noworodek ma duże szanse dożyć 90 roku życia. Będzie miało to ogromny wpływ na to w jaki sposób żyje i funkcjonuje nasze społeczeństwo. Demografowie mówią o prawdziwej rewolucji.

Warto pomyśleć o dobrze zabezpieczonym funduszu „na czarną godzinę” lub na długą jesień życia, jak kto woli. Dodatkowo zalecamy już od dziś, na wszelki wypadek zacząć przygotowywać się na długie życie. Przede wszystkim zdrowa zbilansowana dieta – ograniczanie cukru, używek, małe i częste posiłki, najlepiej z sezonowych produktów. Nie chcemy przecież całej naszej długiej starości zmarnować na chorobowym. Ponadto wypadałoby się przyzwyczaić do sportu – w zdrowym ciele zdrowy duch! Im szybciej wejdzie nam w krew nawyk zdrowego ruchu, tym lepiej. Krótki trening obwodowy parę razy w tygodniu, żwawy spacer czy wycieczka rowerowa – to gwarant wielu sprawnych i aktywnych lat!

Więcej podobnych artykułów na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny na kartę SIM.

 

Źródło:  PAP