Osteoporoza to choroba bardzo popularna wśród osób starszych, szczególnie wśród kobiet w okresie menopauzy. Dotyczy zaburzeń funkcjonowania układu kostnego – charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej i pogarszającą się strukturą przestrzenną kości, co skutkuje zmniejszoną ich wytrzymałością, a w rezultacie większą podatnością na złamania.

Kto jest szczególnie narażony?

Osteoporozą mogą być jednak dotknięte również osoby młode. Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Należą do nich między innymi:

 

  • niską masę ciała i niski wskaźnik BMI,
  • niedobór estrogenów, wczesną menopauzę,
  • niedobór testosteronu, wczesną andropauzę,
  • rodzinne występowanie osteoporozy,
  • palenie tytoniu i / lub nadużywanie alkoholu,
  • mała aktywność fizyczna,
  • przewlekłe przyjmowanie sterydów (ponad dwa miesiące) – np. w RZS, astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, po przeszczepach narządów,
  • nadczynność tarczycy,
  • stany złego wchłaniania w jelitach – celiakia, mukowiscydoza, choroby zapalne jelit,
  • stany niedoboru witaminy D.

 

Objawy osteoporozy

W początkowej fazie osteoporozy trudno zauważyć konkretne objawy, choroba rzadko od początku daje nam o sobie znać. W dalszej fazie choroby pojawiają się jednak pewne sygnały, mogące świadczyć o osteoporozie. Są to między innymi: bóle kości długich pod wpływem obciążenia,bóle kręgosłupa w odcinkach piersiowym i lędźwiowym, obniżenie wzrostu (złamania kompresyjne kręgów), złamania podczas niewinnie wyglądających upadków (upadek z łóżka, potknięcie na drodze), częste złamania i ich charakter (szyjki kości udowej, złamanie kości ramiennej, kości promieniowej i złamania nadgarstka).

Takie objawy to dla nas pierwszy sygnał ostrzegawczy ze strony organizmu. Powinno nas to skłonić do wizyty u lekarza i wykonania pakietu kontrolnych badań.

 

Skorzystaj z naszej promocji i sprawdź, w jaki m stanie są Twoje kości. Teraz przy podpisaniu umowy na dowolny abonament w Maxitel otrzymasz jeden z 4 pakietów badań medycznych za 1 zł!  Zobacz szczegóły

 

Co wchodzi w skład pakietu badań pod kątem osteoporozy?

ALB – Albumina w surowicy (I09) – Albumina jest białkiem, które odpowiada za utrzymanie objętości krwi krążącej. Pełni rolę układu transportowego. Wskazania do badania albuminy stanowią: niedożywienie, zaburzenia wchłaniania, zespół nerczycowy, oparzenia, przewlekłe choroby nerek i wątroby.

ALP – Fosfataza alkaliczna (ALP) (L11) – Fosfataza zasadowa to enzym, który występuje w wielu komórkach, ale  największe jego stężenie znajduje się w kościach (przede wszystkim w komórkach kościotwórczych – osteoblastach), wątrobie oraz w komórkach nabłonkowych jelit. Zbyt niski poziom fostazy alkalicznej może wskazywać na chorobę osteoporozy.

CA – Wapń całkowity w surowicy (O77) – Jest pierwiastkiem, który w organizmie bierze udział w neurotransmisji bodźców w mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym oraz w procesach krzepnięcia krwi. Ponad 99 proc. wapnia znajduje się w kościach, a pozostała część w płynach zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych.

P – Fosfor nieorganiczny w surowicy (L23) – pierwiastek, który jest głównym składnikiem budulcowym kości i zębów. To także ważny element w budowie kwasów nukleinowych DNA i RNA.  Fosfor w dużych ilościach występuje również w tkance mózgowej.Zaburzenia gospodarki fosforu prowadzą do zmniejszenia gęstości kości, a tym samym mogą być jedną z przyczyn osteoporozy.

WIT-DTO – Witamina 25(OH)D Total –  reguluje bilans wapnia, sprzyja wchłanianiu wapnia w jelicie i zmniejsza wydalanie wapnia z moczem.Ocenę poziomu witaminy D  wykonuje się w przebiegu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, w tym chorób metabolicznych tkanki kostnej oraz w zatruciu witaminą D.

PTH – Parathormon PTH (N30) – bierze udział w regulacji gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie. Hormon jest wydzielany, gdy we krwi wystąpi spadek poziomu wapnia. Efektem jego działania jest podniesienie stężenia wapnia, który uwalniany jest do krwi z kości.

 

Źrodła:

ALAB Laboratoria
poradnikzdrowie.pl
wylecz.to