Jeżeli Twój rodzic bądź dziadek postanowił zamienić tradycyjny telefon stacjonarny na taki w technologii GSM mamy dla Was podpowiedź, jak dodatkowo oszczędzić na abonamencie.

 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie elementy miesięczna opłata uwzględnia. Wybieracie pakiet minut, SMSów, ew. limit transferu danych i np. telefon za złotówkę. Określacie też na jak długi czas podpiszecie umowę. Zwyczaj umowy są przewidziane na 12, 24 miesiące, zdarzają się też takie na czas nieokreślony (o tym, na co zwracać uwagę w takiej umowie pisaliśmy tutaj: link do artykułu o zaletach umowy na czas nieokreślony). Na podstawie tych informacji otrzymujecie od operatora propozycję kwoty abonamentu miesięcznego. Tylko zazwyczaj ten telefon za złotówkę w rzeczywistości wcale tyle nie kosztuje. Po prostu złotówka to jest pierwsza wpłata, a rzeczywisty koszt aparatu jest rozłożony na raty i dodany do opłaty za abonament, co może bardzo znacząco go podnieść. Niektórzy operatorzy piszą to bardzo jasno, inni mniej.

 

Telefon

Młodsze pokolenia lubią nowinki techniczne i gadżety. Dlatego, jeżeli tylko mamy możliwość to, wraz z przedłużeniem umowy lub zmianą operatora bierzemy nowy telefon z mnóstwem dodatkowych funkcji. Zazwyczaj dzieje się to co dwa lata. A co ze „starym” telefonem, który niekoniecznie nadaje się do wyrzucenia? Można go oddać do komisu. Niektórzy producenci telefonów oferują wycenę takiego aparatu i obniżają cenę zakupu nowego (jednak to dzieje się tylko w momencie, kiedy kupujesz telefon od producenta i płacisz za niego jednorazowo).

Możesz też dać swój telefon seniorowi, który nie zwraca uwagi na te wszystkie funkcje, które dla nas są tak ważne. Dla osób starszych liczy się, że mogą z niego zadzwonić, wysłać SMSa i korzystać z książki telefonicznej. Nieliczni używają aparatu fotograficznego. Warto też zwrócić uwagę, czy ma duży wyświetlacz i klawisze. O tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu telefonu dla seniora pisaliśmy tutaj:
Telefon stacjonarny dla seniora. Na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Aktywacja telefonu jest bardzo prosta. Wystarczy, że włożycie otrzymaną od operatora kartę SIM do telefonu i senior będzie mógł z niego korzystać. W przypadku telefonu stacjonarnego w technologii GSM tylko w domu (miejscu instalacji), a jeżeli karta SIM jest w ramach telefonii komórkowej, to będzie mógł z niego skorzystać tak, jak z każdej innej komórki.
Dzięki temu zaoszczędzi na koszcie telefonu wliczonym w miesięczny abonament.
Jeżeli jednak senior woli aparat telefoniczny o bardziej tradycyjnym wyglądzie Maxitel posiada w ofercie dwa aparaty, które są przyjazne osobom starszym, a przy tym posiadają przydatne funkcje, takie jak identyfikację i blokowanie numeru czy książkę telefoniczną.

ZTE WP 659
Telefon ZTE WP 659

KAER KT 1000

Telefon KAER 1000