Zaburzenia snu to powszechna dolegliwość, która może się przydarzyć w każdym wieku. Przyczyny takie stanu mogą być różne, ale zawsze jest to wyraźny sygnał, że czas przyjrzeć swojemu organizmowi.

Najczęstszą przyczyną bezsenności u dorosłych to zaburzenia psychiczne: stany depresyjne, zaburzenia lękowe lub stres, konflikty czy przykre przeżycia. Następne na liście są choroby psychofizjologiczne (stanowią ok. 15% badanych przypadków). Różne choroby i ich skutki mogą spędzać nam sen z powiek. Dlatego szukając przyczyn bezsenności warto jest spotkać się z lekarzem i sprawdzić wszystkie możliwe źródła.

Często jednak brak snu wiąże się z naszym stylem życia i nawykami. Przesiadywanie do późna, mało ruchu, zbyt duża ilość kawy lub używki mogą spokojnie pozbawić nas zdrowego i normalnego snu. Powrót do zdrowej rutyny nie jest łatwy, ale możliwy do osiągnięcia w krótkim czasie. Proponujemy zacząć od wprowadzenia kilku zmian:

    • Sen powinien trwać 6-8 godzin. W tym czasie reguluje się nasz metabolizm, wzrasta produkcja hormonów, nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. Najlepiej kłaść się pomiędzy 21 a 22.

 

    • Pij wodę przed snem – zapobiega to wysuszeniu błon śluzowych i pomaga w termoregulacji ciała. Woda pozwala również oczyścić organizm i pozbyć się zalegających bakterii w układzie dróg moczowych oraz wspomaga działanie układu pokarmowego. Dodatkowo dbamy również o wygląd naszej skóry, wyglądamy i jesteśmy bardziej wypoczęci.

 

    • Więcej aktywności fizycznej – wieczorny spacer lub lekki trening powoduje łatwiejsze zasypianie. Organizm jest lepiej dotleniony i mięśnie są odprężone.

 

    • Zanim położysz się spać wywietrz sypialnię – świeże powietrze pomaga łatwiej zapaść w sen. Idealna temperatura w sypialni to 18-19 stopni.

 

    • Aby w sypialni dobrze się odpoczywało ogranicz wszystkie zbędne bodźce. Ostre światło, sprzęty elektroniczne, czy zbyt jaskrawy kolor ścian mogą wzbudzać poczucie niepokoju i lęku.

 

    • Ostatni posiłek najlepiej zjeść 2-3 godziny przed snem. Kolacja powinna być lekka – duszone jarzyny, ciepła zupa lub chude mięso. Należy również pamiętać o wodzie!

 

    • Warto również zwrócić uwagę na pozycje w jakich zasypiamy. Najlepsze są pozycja na plecach lub na lewym boku. Warto zrezygnować z poduszki, bądź wymienić je na niskie, wspierające kark. Kręgosłup powinien być w prostej pozycji.

 

    • Ważną kwestią jest również materac, na którym śpimy. Aby utrzymywał dobrą jakość i dobrze wpływał na nasze plecy i jakość snu musimy odpowiednio o niego dbać. Twardość i sprężystość była dopasowana do naszych potrzeb. Czasem warto zainwestować w wymianę materaca, dla komfortu naszego snu i zdrowych pleców.

 

Uwaga! Jeśli problemy z zasypianiem trwają dłużej niż miesiąc, a domowe sposoby nie pomagają, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!

Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.

 

Źródło:  gazetasenior.pl, bezsennosc.pl