W obliczu zjawiska starzenia się społeczeństw występującego w Polsce i w Europie, co raz częściej prowadzone są rozmowy na temat aktywizacji osób starszych. Takie działania mają ogromne zalety pod względem ekonomicznym i społecznym.

Nasze społeczeństwo się starzeje i nastał czas, aby zmienić pogląd na to w jaki sposób osiągnięcie pewnego wieku wpływa na nasze życie. Nie ma żadnego powodu, aby człowiek na emeryturze marnował się w domu! Jest wiele możliwości wprowadzenia osób starszych do życia społecznego i zdecydowanie powinniśmy podejmować kroki w tym kierunku. Pozostanie aktywnym przyniesie korzyści samym seniorom dzięki zmniejszeniu ryzyka wykluczenia, lepszemu zdrowiu dzięki utrzymanej aktywności i poczuciu, że jest wartościowy i potrzebny. Ale to nie wszystko! Zyska gospodarka dzięki podejmowaniu przez nich dodatkowych prac lub prowadzeniu działalności. Młodzi ludzie będą mogli czerpać z ich wiedzy i doświadczenia, co jest niezmiernie ważne w budowaniu komunikacji międzypokoleniowej oraz wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Podajemy garść inspiracji od czego zacząć.

 

    1. Dziennikarstwo obywatelskie – kto nam lepiej opowie o seniorach niż sami seniorzy? To świetny sposób na komunikację między samymi seniorami oraz informowanie innych o swoim punkcie widzenia. Ich doświadczenie i wiedza są świetnym źródłem, z którego młodsze pokolenia powinny mieć możliwość czerpać.Przykładowo w ramach projektu „Podlascy seniorzy – wpływamy na zmiany” powstał portal, do którego pisze obecnie blisko 40 seniorów. Podejmują tam bliskie im tematy, jak zdrowie, kultura czy twórczość własna; są też informacje o problemach polityki senioralnej. Brawo!

 

    1. Jednym ze sposobów włączania seniorów w życie swojej miejscowości są rady seniorów, które powstają przy urzędach gminnych, miejskich czy wojewódzkich w całym kraju. Są to ciała opiniodawcze powoływane są w gminach po to, by doradzać władzom. Czy nie w tym jest sedno demokracji?

 

    1. Wolontariat – kto zdrów niech pomaga! Każdy chce się czuć potrzebny, a czas oferowany drugiej osobie jest najlepszym prezentem. Często w seniorach drzemią niespożyte pokłady energii, której młodzi mogą tylko pozazdrościć. Pomagać można osobom niepełnosprawnym, ubogim lub samotnym, ale na tym wolontariat się nie kończy. Wiele organizacji pozarządowych przyjmuje wolontariuszy w każdym wieku do pomocy w realizacji projektów, wsparcie merytoryczne, prowadzenia lub współorganizacji warsztatów. Na pomoc czekają również instytucje jak biblioteki, muzea, schroniska dla zwierząt, szpitale czy szkoły. Jeśli jesteś zainteresowany wolontariatem dla seniorów wejdź na stronę seniorwolontariusz.org.pl

 

    1. Aktywność międzypokoleniowa – czasem ktoś musi zrobić ten pierwszy krok! Pisaliśmy już o energetycznej seniorce grającej zabawy dla chętnych w każdym wieku DJ Vika (DJ Vika – seniorka z werwą.). Jest ona świetną inspiracją! Nie trzeba od razu grać imprez w całej Polsce, warto zacząć od własnego podwórka. Może zebrać okoliczne babcie i wnuki razem i wspólnie czytać i nagrywać bajki? Dzieci będą miały frajdę, a babcie nauczą się nagrywać. Może osiedlowe spotkania pokerowe lub brydżowe dla dżentelmenów w każdym wieku byłby dobrym pomysłem? Wystarczy trochę fantazji i zaangażowania, a kolejny dzień może przynieść nową przygodę 😊

 

 

Dzięki aktywności Stowarzyszenia Szukamy Polski prowadzony jest właśnie międzynarodowy projekt, w celu stworzenia podręcznika do edukacji osób starszych. Współpraca jest prowadzona między podmiotami z Polski, Bułgarii i Portugalii. Celem jest podnoszenie kompetencji i rozwijanie umiejętności seniorów. Czekamy na efekty!

 

Więcej podobnych artykułów na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.

Źródło:
rynekseniora.pl
seniorwolontariusz.org.pl