Samotność w wieku senioralnym to częsta przypadłość. Choć nie myślimy o tym za często, dotyczy to również czworonogów. Mimo prostego wniosku nasuwającego się z tych dwóch zdań, wiele starszych osób odmawia sobie zwierzaka w domu, ze względu na wiek czy stan zdrowia. Czy słusznie?

 

Wyjątkowa relacja

Nie od dziś wiadomo, że zwierzak w domu ma wpływ na fizyczne i psychiczne samopoczucie. Wspólne spacery motywują do regularnego ruchu na świeżym powietrzu, są pretekstem do wyjścia z domu i są źródłem poczucia, że jest się potrzebnym. Do plusów można dodać jeszcze radość pupila za każdym razem, gdy wraca się ze spotkania czy z zakupów, czy posiadanie wiernego słuchacza, który nigdy nie zdradzi naszych tajemnic – to bezcenna relacja, która często jest niedoceniana.

Kojąca bliskość

Zwierzęta w naszym otoczeniu sprawiają, że faktycznie czujemy się lepiej. Od lat bliskość zwierząt jest stosowana w terapiach przy różnorodnych schorzeniach. Obecność zwierzęcia redukuje poziom stresu, pomaga unormować oddech, a kontakt z miłym futerkiem powoduje wydzielanie endorfin – hormonu szczęścia. Zabawa z pupilem kształtuje umiejętności społeczne, poprawia pamięć i koncentrację oraz koordynację ruchowo przestrzenną. Jak tu ich nie kochać?

Odpowiedzialny wybór

Wiele starszych osób uważa, że nie jest w stanie opiekować się zwierzakiem. Nie te lata, za małe mieszkanie czy strach przed zniszczeniami powstrzymuje wielu seniorów przed przygarnięciem zwierzaka. Aby nie dopuszczać do siebie takich argumentów, trzeba wiedzieć w jaki sposób wybrać pupila:

  • jeśli nie możemy zbyt często wychodzić z domu, bo na przykład mieszkamy w bloku bez windy, lepiej nie decydować się na pieska. W takim przypadku świetnym kompanem będzie kot, który nie wymaga kilku spacerów w trakcie dnia, a zazwyczaj funkcjonuje świetnie w mieszkaniu bez wychodzenia,
  • również w przypadku aktywnych seniorów, którzy wciąć pracują i często nie ma ich w domu, warto rozważyć kota – w przeciwieństwie do psów, mogą one godzinami siedzieć same i są bardzo czystymi, ułożonymi zwierzętami,
  • jeśli mamy możliwość przygarnąć pieska, ale mamy obawy, że wychowanie szczeniaka może być ponad nasze siły, polecamy psiego seniora. Często są to spokojne, ułożone i wdzięczne psy. Schroniska są pełne zwierzaków liczące na dom, im starszy pies, tym mniejsze ma szanse na adopcję.

 

Warto pamiętać, że w przypadku adopcji pupila ze schroniska, personel na pewno pomoże dobrać charakter zwierzaka do warunków i potrzeb nowego opiekuna. Ważne jest, aby odpowiedzialnie podejmować decyzje o przygarnięciu czworonoga – one też czują i powrót do schroniska lub kolejne odrzucenie, na pewno będzie dla nich przykrym przeżyciem!

Więcej podobnych artykułów na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny na kartę SIM.