Małżeństwo, bliscy przyjaciele i pielęgnowanie relacji mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, kontakt z drugim człowiekiem może zmniejszyć ryzyko demencji.

Demencja powoduje zaburzenie wyższych funkcji korowych, czyli poznawczych. Chory ma problem z pamięcią, logicznym myśleniem, rozumieniem, liczeniem, zdolnością uczenia się i oceną sytuacji. Występują problemy z komunikacją, zapomina się słów. Tego typu dolegliwości i problemy wywołują często zaburzenia zachowania czy nastroju – wymagane w takich przypadkach jest intensywne leczenie.

Naukowcy z Loughborough Univeristy w Wielkiej Brytanii odkryli, że szalenie ważnym czynnikiem prewencyjnym jest aktywne życie towarzyskie. Z ponad 6,5 tysiąca zdrowych osób, na przestrzeni 7 lat u 220 osób rozpoznano demencję. Wnikliwa analiza środowiska badanych wykazała, że osoby samotne były dwa razy bardziej narażone na demencję, niż pozostające na przykład w związku małżeńskim. Naukowcy zaznaczyli, że jakość kręgu towarzyskiego była ważniejsza niż jego wielkość. Zmiany prowadzące do demencji zachodzą w mózgu nawet na długie lata przed jej rozpoznaniem. Nigdy jednak nie jest za późno na dobre zmiany!

Kontakt z drugim człowiekiem łagodzi stres, a bliskość i przyjaźń drugiego człowieka umila życie. Osoby samotne mogą zawsze otworzyć się na nowe społeczności np. w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, klubach seniorów, grupach internetowych czy na portalach społecznościowych. Dobrym sposobem na wzmocnienie starych przyjaźni lub nawiązanie nowych, jest znalezienie sobie nowego hobby. Możesz wspólnie odkrywać nowe tematy ze starym przyjacielem, rozwijając tym samym waszą zażyłość lub dołączyć do grupy osób o podobnych zainteresowaniach, aby poznać innych ludzi. Jeśli czas i zdrowie na to pozwalają, warto zaangażować się w wolontariat. Bezinteresowne zaangażowanie i sympatia dla drugiego człowieka zawsze owocuje lepszym samopoczuciem, a może nawet przyjaźnią na lata?

Źródło:  www.rynekseniora.pl

Więcej podobnych artykułów na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny na kartę SIM.