Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieczki, na co uważać, o czym pamiętać?
Koniec lata zbliża się wielkimi krokami, ale sezon wakacyjny ciągle trwa. Co więcej, jesień to bardzo dobry czas na urlop dla osób starszych – temperatury są niższe, ale jeszcze nie jest zimno, miejsca turystyczne są mniej oblegane, a ceny o wiele przystępniejsze. Przecież seniorzy wcale nie są skazani na sanatorium! Wręcz przeciwnie, świat cały czas stoi przed nimi otworem.
Aby mieć gwarancję udanego i bezpiecznego wypoczynku wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieczki
Miejsce na wycieczkę: trzeba sprawdzić, jakie temperatury panują w miejscu, do którego ma wyjechać senior. Pamiętajmy, że osoby starsze znacznie bardziej odczuwają skutki zmiany klimatu, niż osoba młoda. Zwłaszcza upały potrafią im wyjątkowo doskwierać.
Format wycieczki: wybierając wycieczkę dla seniora, warto jest przestudiować wcześniej jej program. Dotyczy to głównie wycieczek objazdowych, aby upewnić się, że program wycieczki będzie odpowiadał seniorowi, pozwoli mu na odpowiednio długi odpoczynek pomiędzy kolejnymi punktami programu i nie będzie dla niego zbyt męczący.
Obiekt i zakwaterowanie: warto dowiedzieć się, jakie są dostępne udogodnienia w pokojach. W razie potrzeby powinno się upewnić, czy obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Udogodnienia np. winda umożliwiająca wjazd na wyższe kondygnacje, będą potrzebne nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także seniorom, których kondycja nie jest doskonała. Warto zwrócić uwagę także na wyposażenie pokoju i zorientować się, czy są dostępne wszystkie udogodnienia, których senior oczekuje (jak np. czajnik w każdym pokoju).
Przygotowanie do wyjazdu: przed wyjazdem każdy powinien pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, a osoby starsze przede wszystkim. Ważne, aby obejmowało ono również doraźną pomoc medyczną w obcym kraju, jeśli jest to wycieczka zagraniczna. Nawet seniorzy cieszący się dobrym zdrowiem i nie cierpiący na choroby przewlekłe również nie powinni tego lekceważyć, lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, niż później żałować.
Odległości do pokonania: warto sprawdzić, jakie odległości będzie miał do pokonania senior podczas swojego pobytu. Przykładowo, w zależności od zdrowia i kondycji, pokonanie kilkuset metrów dziennie z hotelu na plażę może być bardzo dużym wyzwaniem.
Zwiedzanie: czasem senior chciałby trochę pozwiedzać na własną rękę. W takiej sytuacji nieodzowny jest bardzo dobry przewodnik po okolicy z zaznaczonymi liniami komunikacyjnymi. Lepiej, aby nie wybierał się samotnie do nieznanych czy oddalonych od hotelu miejsc. Warto pomyśleć również o bransoletce medycznej z informacją w języku polskim i angielskim.
O czym pamiętać
Wiedza dla najbliższych: nie wszyscy znajomi, czy sąsiedzi muszą wiedzieć o planach wakacyjnych. Zdecydowanie lepiej jest poprosić kogoś zaufanego o stały nadzór domu/mieszkania albo o stwarzanie pozorów naszej obecności.
Bezpieczeństwo: Seniorzy to apetyczny kąsek dla złodziei. W hotelu lepiej jest poprosić o pokój bez okna parterowego, które gwarantuje łatwy dostęp dla złodzieja. Nie w każdym hotelu warto też wywieszać karteczkę z prośba o posprzątanie, bo to sugeruje, że pokój jest pusty.
Ubieranie swojej najlepszej biżuterii, czy obnoszenie się drogocennym zegarkiem w miejscach, gdzie tak naprawdę nie wiemy, co się nam może przydarzyć również nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli podróżujemy sami, za każdym razem powinniśmy upewniać się, że ktoś z obsługi hotelowej wie, na jak długo i gdzie się wybieramy. Naładowany telefon komórkowy powinien zawsze znajdować się w zasięgu naszej ręki.
Pułapki dietetyczne: Seniorzy mają często delikatniejsze żołądki, a zatrucie pokarmowe może zepsuć cały pobyt i dodatkowo uziemić w miejscu zakwaterowania. Należy nie tylko unikać stołowania się w podejrzanych miejscach, ale pamiętajmy również, że wszystko co ostre, tłuste albo przepełnione konserwantami, odbije się później na wątrobie. Jeśli planujemy podróż w dalekie miejsca i na stałe przyjmujemy lekarstwa, warto jest wcześniej skonsultować kwestie wyżywienia z naszym lekarzem.
Lekarstwa: dobrym pomysłem będzie spisanie ich nazw na kartce i posiadanie jej zawsze przy sobie na wszelki wypadek. Nie zaszkodzi również wzięcie zapasowej ilości lekarstw ze względu na możliwość opóźnienia powrotu, z przyczyn niezależnych od nas.
Wycieczki znacząco przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej seniora. Dlatego, w miarę możliwości, seniorzy jak najbardziej powinni korzystać z wyjazdów. Podróżowanie pomaga oderwać się od codziennej rutyny i monotonii, a możliwość zobaczenia innych miejsc, poznania innych kultur jest stymulujące intelektualnie i potrafi zostawić niezatarte wspomnienia. Jeżeli przeszkodą są fundusze, warto szukać tańszych opcji typu last minute oraz dowiadywać się o specjalnie zniżki dla seniorów.
Więcej porad na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny na kartę SIM.
Źródła:
Independent Traveler. “Safety Tips for Senior Travelers.” Senior Travel. Dori Salzman, 2016. Web.
gazetpowiatowa.pl
porady-dla-seniora.pl