Zanim sięgniemy po suplementy by wspomóc codzienne funkcjonowanie, najpierw przyjrzyjmy się naszym nawykom. Może się okazać, że wystarczy niewiele, by poprawiać pracę mózgu.
Pierwszym pewnym sposobem na gimnastykę umysłu, jest przełamanie rutyny w naszych codziennych czynnościach: zjedz posiłek inną ręką niż zazwyczaj się posługujesz; zjedz czasem obiad pałeczkami, postaw zegar czy kalendarz w innym miejscu niż zazwyczaj. To zmusi nasz mózg do większej koncentracji i czujności.
Jeżeli masz wnuki, nie szczędź im czytania na głos, teatralnie udając głosy bohaterów. Jeżeli nie, opowiadaj czasem w ten sposób rodzinne historyjki i anegdoty.
Doskonale sprawdzają się wszelkie prace manualne, poprawiające koordynację oko-ręka i motorykę małą. Maluj, rysuj, haftuj, ozdabiaj – nie rezygnuj ze swoich hobby. A jeżeli nie masz jeszcze swojego hobby – to też dobrze, bo nic nie działa na mózg lepiej niż robienie czegoś, czego do tej pory nigdy nie próbowaliśmy.
Nie zapomnij także o najważniejszym, dla sprawności naszego umysłu potrzebne też jest wyciszenie. Wieczorem, gdy kończy się dzień, zamiast roztrząsać problemy, spróbuj spokojnie oddychać. Pomedytuj. Pomódl się. Dzięki temu lepiej zregenerujesz siły.
Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.
Źródło: slowoseniora.pl / Psychologia myślenia, rozumowania i emocji