…jak sobie z tym poradzić?


Jesteś cały czas tą samą osobą, którą byłeś do tej pory. Tak samo działasz, myślisz, masz swoich przyjaciół, zainteresowania. Może zdrowie już nie to, charakter trochę nam dojrzał, może zmieniły się nam trochę poglądy… ale któż się na przestrzeni lat nie zmienia, nie rozwija?
Jednak coś się zmieniło i tę zmianę widzą ludzie w Twoim otoczeniu. Ktoś ustępuje Ci miejsca w autobusie, przepuszcza w kolejce, ktoś inny nie kryje zdziwienia, że tak dobrze posługujesz się komputerem. W oczach społeczeństwa jesteś już kimś innym. Jesteś osobą starszą.


Kiedy to się stało?


Zdanie sobie sprawy, iż jesteśmy przez otoczenie odbierani jako osoby starsze, bywa bardzo ważnym i trudnym momentem. Do tego momentu zupełnie się nie przygotowujemy, a ma on ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nie tylko psychiczne, ale i fizyczne – zauważa prof. Jerzy Semków, pedagog i gerontolog, kierownik Katedry Pedagogiki na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie.

Skutki zderzenia naszego poczucia starzenia się z odbiorem społecznym bywają różne. Może pojawić się alienacja, myśli samobójcze lub wręcz coś odwrotnego – hiperaktywność kompensacyjna, czyli nadmierna aktywność, której jednak motorem bywają smutek i depresja. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z tym poradzić.


Profesor ma na to kilka sposobów przetestowanych na sobie, choć głośno nie zdradza, ile ma lat.


Afirmuj starość

Konieczne jest odbudowywanie i kultywowanie świadomości, że ten nieunikniony etap życia jest równie wartościowy, jak poprzednie. Przede wszystkim poszukać walorów starości, które we wcześniejszych etapach życia nie występowały.


Wykorzystaj większą ilość czasu, który pozwala na rozwijanie zainteresowań tłumionych wcześniej przez obowiązki zawodowe i rodzinne. Czas można też wypełnić podtrzymywaniem sprawności fizycznej. Oczywiście na tyle, na ile pozwala nam stan zdrowia. Warto pokonywać własne lenistwo do ruchu, bo po ćwiczeniach samopoczucie jest zdecydowanie lepsze niż przed nimi.


Czytaj!

Sprzyja to przede wszystkim podtrzymaniu sprawności intelektualnej. Profesor Semków od siedmiu lat regularnie przed snem czyta literaturę piękną.


Podtrzymaj aktywność pracowniczą, rozumianą jednak szeroko. Nie tylko jako związaną z wcześniej wykonywanym zawodem. To świetnie wpływa na podtrzymywanie sprawności psychospołecznej i może być źródłem wiary we własne możliwości.


Pozostań w kontakcie.

Nie tylko z ludźmi, ale też kulturą, literaturą, sztuką.


Ekspert podsumowuje, że „starość może być pięknym okresem. Człowiek może w dużym stopniu konsumować swoje doświadczenie, a równocześnie ciągle się wzbogacać”.


Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora