Kleszcze wywołują w Polsce w ostatnich latach istną histerię. Niestety, nie bez powodu – atakują bezszelestnie, ze znieczuleniem, więc nie czujemy ich wkłucia, przenoszą poważne choroby i łatwo o nieszczęście przy odrobinie nieuwagi. Przypominamy o środkach ostrożności.

Polska złota jesień trwa w najlepsze – ciepła temperatura, kolorowe liście i słońce, zachęcają do jesiennych aktywności. Najwięcej ukąszeń zdarza się wiosną i jesienią, ale kleszcze potrafią być aktywne również zimą. Aby cieszyć się przyjemnościami bez obaw, należy pamiętać o kilku podstawowych faktach.

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie. Potrafią wyczuć obiekt swego zainteresowania nawet z kilkudziesięciu metrów, a czekać na ofiarę mogę nawet miesiącami.

Przede wszystkim na spacer do lasu lub parku należy ubrać długi rękaw, skarpetki i zakryte buty. Warto też zabrać nakrycie głowy i coś na szyję. Kleszcze najchętniej wgryzają się w delikatną skórę za uszami, w zgięciu kolan i łokci oraz pod pachami. Po spacerze należy dokładnie sprawdzić całe ciało, łącznie ze skórą głowy. W razie wątpliwości poprosić kogoś bliskiego o sprawdzenie. Jeśli znajdziemy kleszcze możemy wyjąć go pesetą lub specjalnym urządzeniem dostępnym w aptekach – w taki sposób, aby żadna część nie została pod skórą – w przeciwnym razie należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Więcej porad znajdą Państwo na stronie internetowej www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny dla seniora.

Źródło: www.faktyjawor.pl, www.dziennikpolski24.pl