Po 1989 roku, a tym bardziej po przystąpieniu Polski do strefy Schengen, podróżowanie po świecie stało się dla nas łatwiejsze. Do tego dodajmy coraz tańsze loty i zakwaterowanie – nic dziwnego, że wycieczki zagraniczne stały się tak popularne. Często słyszymy opnie, że dwutygodniowe wczasy za granicą są tańsze, niż nad polskim morzem. Granice się zatarły i osoby starsze, które przed 1989 r. nie miały okazji pojechać dalej, niż do Czechosłowacji lub Rosji, teraz chętnie nadrabiają zaległości.

Jednak nie zawsze czas i zdrowie pozwalają na długie wycieczki czy podróż samolotem. Codzienne obowiązki, opieka nad wnukami czy kondycja zdrowotna wymagająca częstych wizyt lekarskich nie pozwalają na dłuższe wyjazdy.

 

Dlatego warto przypomnieć sobie znane powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nasze samorządy inwestują w infrastrukturę turystyczną, korzystamy z dotacji unijnych i z każdym rokiem przybywa miejsc, które oferują unikalne doświadczenia. Wycieczka w takie miejsca może trwać od jednego do trzech dni. Jest coraz więcej biur podróży, które oferują takie wyjazdy ze specjalnymi zniżkami dla seniorów.

 

Przedstawiamy kilka inspiracji:

 

Ziołowy Zakątek

Podlasie – smaki i zioła

W Białystoku można zwiedzić Białostockie Muzeum Wsi, skansen, w którym zobaczymy zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi. W Czarnej Wsi Kościelnej możemy uczestniczyć w pokazie wyrobu naczyń glinianych w pracowni garncarskiej, pokazie kulinarnym o tradycyjnych metodach kiszenia warzyw czy degustacji specjałów podlaskich – gołąbków w liściach kiszonej kapusty. W Korycinie obejrzeć proces wyrobu słynnych, tradycyjnych serów korycińskich z możliwością zakupu.

W Korycinie można też odwiedzić Podlaski Ogród Ziołowy – ogród botaniczny, gdzie dowiemy się o właściwościach i zastosowaniu ziół w wielu dziedzinach życia. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej własnoręcznie wykonamy mieszanki ziołowe, a na zakończenie mamy możliwość zakupów w miejscowym sklepiku ziołowym (przyprawy, mieszanki przyprawowe, herbatki, oleje).

 

Winnica w Sandomierzu

Sandomierz – wino

Znamy wina włoskie, francuskie czy austriackie, ale czy ktoś słyszał już o polskich winnicach? Mamy już kilkadziesiąt dużych winnic i kilkaset mniejszych, które produkują wina białe, czerwone, czasem różowe i musujące. Przy okazji zwiedzania Sandomierza można zajrzeć do winnicy sandomierskiej, gospodarstwa, w którym wśród lessowych wzgórz w dolinie rzeki Opatówki odbywa się produkcja wina. Winnica oferuje prelekcję na temat uprawy i wyrobu wina, zwiedzanie winnicy i winiarni, degustację wina i wyrobów własnych (sery, miód, pieczywo).

 

Żywe Muzeum Porcelany

Ćmielów – porcelana

Kto nie zna porcelany z Ćmielowa? Podczas jednodniowej wycieczki, oprócz zwiedzania innych miejsc, czeka nas wizyta w Centrum Porcelany Artystycznej, weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych w Żywym Muzeum Porcelany, podczas których poznamy technikę pracy z porcelaną oraz wykonamy własną porcelanową różę. Możemy też obejrzeć Wystawę Starej Porcelany – historyczne zbiory.

 

Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie

Lublin – cebularz

Ulubiony cebularz zasłużył na własną wycieczkę. Podczas zwiedzania Lublina głównym punktem programu jest wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza, w której skład wchodzi pokaz wypieku tradycyjnych cebularzy lubelskich z degustacją. Usłyszymy też trochę historii i legend miasta, oraz otrzymamy przepis na.

 

Pasieka w Puszczy Mariańskiej

Puszcza Mariańska – pasieka

Wizyta w pasiece rozpoczyna się od śniadania pszczelarza, czyli degustacji lokalnych produktów własnego wyrobu. Osoby zainteresowane zdrowotnymi właściwościami produktów pszczelich zaciekkawi wykład na temat metod ich zastosowania: miodu, propolisu, pyłku kwiatowego, pierzgi czy mleczka pszczelego oraz warsztaty poświęcone przygotowaniu mikstur z produktów pszczelarskich (nalewki lecznicze i towarzyskie) i degustacja miodów. Podczas wycieczki można zrobić zakupy oraz poprosić gospodarzy o konsultację.

 

A może wybrać się na taką wycieczkę całą rodziną?

 

Więcej podobnych artykułów na stronie www.maxitel.pl, oferującej telefon stacjonarny na kartę SIM.

Źródło: www.artur.waw.pl, www.korneluk.com.pl