Wszyscy lubimy łakocie. Jednak liczne badania i doniesienia medialne bez przerwy przypominają nam, że cukier jest wysoce szkodliwy i uzależniający, powoduje otyłość i wiele innych dolegliwości. Jak więc wprowadzić słodkości do diety tak, aby działały na naszą korzyść?


Przede wszystkim potrzebny jest umiar. W odpowiednych – czyli małych ilościach, nic nam znacząco nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie! Gorzka czekolada dobrej jakości, o wysokiej zawartości kakao, dostarcza naszemu organizmowi wielu wartości odżywczych, wpływa na samopoczucie, zwiększa sprawność umysłową, redukuje stres, poprawia funkcjonowanie pamięci oraz usprawnia proces przetwarzania informacji o charakterze wizualnym. Odpowiada za to substancja zwana lecytyną. Serotonina, hormon wytwarzany z udziałem zawartych w czekoladzie aminokwasów, wprowadza nas w dobry nastrój.


Flawanole to substancje o działaniu antyoksydacyjnym, zawarte w kakao i czekoladzie. Pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze człowieka, wzmacniają pamięć i płynność słowną – wynika z badań dokonanych przez naukowców z University of L’Aquila. Badania wykazały, że spożywanie czekolady i zawartych w niej flawanoli, najlepszy wpływ ma na seniorów. Regularna konsumpcja, trwająca od 5 dni do 3 miesięcy, sprzyja wzmocnieniu funkcji poznawczych.


Kolejną, z długiej listy, zaletą jest pozytywny wpływ czekolady na układ nerwowy, funkcjonowanie serca i krążenie krwi. Dzięki przeciwutleniaczom, poprawiającym pracę naczyń krwionośnych, może zapobiegać powstawaniu zakrzepów we krwi. Jest też dobrym wyborem dla diabetyków – gdyż ma niski indeks glikemiczny i spowalnia wzrost poziomu cukru.


Dodatkowo czekolada potrafi wspomagać odchudzanie! W przypadku diety czekoladowej, codzienna dawka ciemnej, gorzkiej czekolady to główny wymóg. Wprowadzenie od dwóch do maksymalnie sześciu kostek dziennie, przy zbilansowanej diecie, pomaga spalać kalorie i wpływa dobrze na metabolizm. Dzieje się tak dlatego, że czekolada powoduje uczucie sytości i hamuje apetyt na potrawy słodkie, tłuste i słone. Dodatkowo zawiera błonnik pokarmowy, kofeinę i szereg innych substancji wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego dostarcza nam witamin A, E i B, składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe omega-6.


Ziarno kakaowe jest też obfitym źródłem magnezu, potrzebnego organizmowi do radzenia sobie ze stresem i regulacji snu. Niestety magnez zawarty w czekoladzie nie jest przez organizm wykorzystywany, gdyż jego wchłanianie utrudniają obecne w niej fityniany i szczawiany. Jeśli więc potrzebujesz magnezu, sięgnij po garść pestek z dyni albo schrup kilka orzechów, najlepiej włoskich.


Jaką czekoladę wybrać?


Najlepsza dla zdrowia jest czekolada gorzka. Musi zawierać minimum 70% kakao – im więcej tego składnika, tym lepsze działanie metabolizmu i efekty odchudzania. Dobrej jakości czekolada powinna mieć apetycznie błyszczącą powierzchnię, a po złamaniu krawędź powinna być gładka.


Warto również zamiast czekolady w kostkach, skusić się na filiżankę pitnej czekolady. Ma ona mniej kalorii, jest łatwiej strawna i nie powoduje zaparć. Przygotowana z mlekiem jest dodatkowo źródłem wapnia.


Zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu na idealną pitną czekoladę!


Składniki:


• pół litra mleka;
• 100 ml śmietany 18%;
• 70 gram czekolady o zawartości kakao około 70%, drobno posiekanej;
• 30 gram czekolady mlecznej, drobno posiekanej;
• pół łyżeczki cynamonu;
• szczypta soli.


150 ml mleka podgrzewamy na średnim ogniu i wrzucamy czekoladę. Mieszamy aż cała się rozpuści i dodajemy resztę mleka oraz śmietankę. Podgrzewamy do momentu aż mikstura będzie gorąca, lecz nie będzie się gotować – dodajemy cynamon oraz sól. Przed podaniem warto energiczniej zamieszać – spowoduje to powstanie przyjemnej pianki na powierzchni czekolady.


Na zdrowie! 🙂



Gorąca czekolada

Źródła:

www.fitness.wp.pl

www.fit.pl

www.polki.pl