Czy często dzwonią do Ciebie telemerketerzy sprzedający jakiś produkt lub usługę? Otrzymujesz SMSy z informacjami o promocjach? Czy w Twojej skrzynce mailowej jest więcej wiadomości od firm promujących swoje usługi niż od osób, które naprawdę znasz? Jeżeli odpowiedziałeś „TAK” na jedno z powyższych pytań oznacza to, że gdzieś kiedyś wyraziłeś zgodę na przetwarzanie swoich danych w celach marketingowych. Jakkolwiek jest to irytujące, to może mieć swoje zalety. Warto wiedzieć komu i w jakim zakresie udostępniasz swoje dane, aby uzyskać dla siebie więcej korzyści.

 

Kiedy przekazujemy swoje dane

 

W składanym wniosku (np. o pożyczkę), podpisywanej umowie z przedsiębiorcą czy zakładaniu Karty Klienta zawsze znajduje się szereg okienek do zaznaczenia. Część z nich jest obowiązkowa, część nie. Zgodnie z prawem, zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych nie powinna być nigdy obowiązkowa. Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) nie można uzależniać wykonania umowy od wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu. Jednak wielu przedsiębiorców tego nie przestrzega i zaznacza te pola jako obowiązkowe. Inni tylko zachęcają do podpisania takiej zgody, gdyż wiąże się to po prostu z informowaniem o najnowszych promocjach i rabatach. Są też tacy którzy, w zamian za przekazanie danych, proponują konkretne benefity. Takie działania są jak najbardziej zgodne z prawem.

Jeżeli lubisz jakąś markę lub sklep to może warto zaznaczyć taką zgodę i otrzymywać informacje, z których będziesz mógł skorzystać w przyszłości. Również, jeśli podzielenie się danymi wiąże się np. ze zniżką, zastanów się, czy nie będzie to z korzyścią dla Ciebie.

 

Na co zwrócić uwagę

 

1) E-mail, telefon czy SMS?
W zależności od tego, jak skonstruowane są treści możesz zaznaczyć zgodę na przetwarzanie swoich danych tylko w konkretny sposób, czyli np. wybrać, że chcesz, aby przedstawiano Ci informacje o ofertach i promocjach tylko drogą mailową, tylko za pomocą SMSów lub poprzez połączenie telefoniczne. Czasem jednak wszystkie te zgody są w jednym zdaniu i nie można wybrać.

2) Przekazywanie danych innym podmiotom
Żyjemy w czasach, kiedy informacja jest walutą. Firmy specjalizujące się w budowaniu baz z danymi osobowymi czerpią finansowe korzyści z tego, że posiadają Twój adres e-mail lub numer telefonu. Dane trafiają do nich, jeżeli zaznaczysz zgodę na „Udostępnianie danych w celach marketingowych innym podmiotom”, a oni sprzedają je dalej przedsiębiorcom. Dzwonił do Ciebie przedstawiciel firmy, której nie znasz? Prawdopodobnie, kiedyś zaznaczyłeś okienko, w której wyraziłeś zgodę na udostępnianie swoich danych.

3) Co dostajesz w zamian i na jak długo

Jak wyżej wspomnieliśmy, w zamian za udostepnienie swoich danych firma daje Ci informacje – możesz dowiedzieć się pierwszy o zbliżającej się promocji, rabatach lub akcjach specjalnych oferowanych tylko wąskiemu gronu osób. Możesz tez otrzymać specjalną zniżkę, rabat na abonament, anulowanie opłaty aktywacyjnej etc. Warto tylko sprawdzić jak długo taki rabat obowiązuje.

 

W Maxitel, podczas podpisywania umowy na telefon lub internet możesz (lecz nie musisz) wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. W zamian za to otrzymujesz miesięczny rabat na abonament w wysokości 5,99zł miesięcznie. W trakcie trwania umowy możesz taką zgodę anulować i nie będzie się to wiązało z podwyższeniem abonamentu, a po wygaśnięciu umowy Twoje dane nie będą przetwarzane. Nie udostępniamy też informacji o Tobie innym podmiotom.

 

Jak zrezygnować
Pamiętaj! Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany dać Ci możliwość wglądu do swoich danych oraz usunięcie ich z bazy. Można to zrobić na kilka sposobów (w zależności od tego, jaki jest dostępny u przedsiębiorcy) – poprzez stronę www, wysyłać pismo do siedziby przedsiębiorcy, czy wysyłając maila.

 

Zapraszamy na stronę maxitel.pl, w celu zapoznania się z ofertą usługi Maxitel(abonament telefoniczny, internet mobilny i telefon stacjonarny na kartę SIM).